Ak si na svojom tele nahmatáme hrčku, väčšina z nás asi dosť spanikári. Nemusí sa však hneď jednať o nádorové ochorenie. Omnoho bežnejšie sa na našom tele vyskytujú tukové hrčky. Návštevu lekára však určite nie je dobré podceniť.
Tukové hrčky, odborne nazývané lipómy, na tele vznikajú v dôsledku poruchy tukového metabolizmu. Najčastejšie ich objavíme na rukách, chrbte, trupe, či krku, môže sa však pokojne stať, že sa vyskytnú aj na iných častiach tela. Nejedná sa o žiadny smrteľný problém, ale zhluk tuku. Tieto hrčky bývajú presne ohraničené, na dotyk sú tvrdé a pod kožou nimi môžeme akoby pohybovať. Vo väčšine prípadov nebolia Aj práve preto na nich narazíme náhodne pri sprchovaní, či krémovaní. U niektorých ľudí sa môžu vytvoriť aj na miestach, kde v minulosti došlo k zraneniu, hlavne silnejšiemu nárazu. Tkanivo sa v okolí rany dostatočne nezahojí, v čoho dôsledku vznikne na mieste malý tukový nádor.
Čo robiť ak hrčku objavíme
Ak takýto útvar nájdete na svojom tele, v dohľadnej dobe navštívte dermatológa, poprípade chirurga. Tím bude stačiť krátka obhliadka na to, aby zistili o čo sa v skutočnosti jedná. Pokiaľ sa potvrdí, že ide o tukový nádor a zároveň vás táto krčka nebolí, alebo inak neobťažuje v bežnom živote, nemusíte sa obávať chirurgického zákroku. Väčšinou sú tieto útvary ponechané na tele. Ak by vám však tieto miesta boleli, zväčšovali sa, alebo boli enormne veľké, budete musieť ísť pod skalpel. Zákrok trvá iba niekoľko minút a na druhý deň budete opäť fit. Hmota, ktorú z vášho tela vyoperujú vždy putuje na histologický rozbor, aby ste mali istotu, že je všetko v absolútnom poriadku.
Tukové hrčky nemajú nič spoločné s tým, čo konzumujeme, teda nevznikajú v dôsledku nahromadených tukov v tele. Aj tí najštíhlejší ľudia sa môžu s týmto problémom bežne stretnúť. U tých obéznych, sa však tukové nádory objavujú predsa len o čosi častejšie.
Nahmatali ste si hrčku? Nemusíte ihneď panikáriť.
Posted In: Nezařazené