Ako si vyrobiť vlastné sušené paradajky

Mäsité sú najlepšie
 
Základom je správna odroda paradajok. Musia patriť do kategórie mäsitých. Asi najznámejšie sú paradajky s názvom býčie srdce. V širokom sortimente pestovateľských potrieb, však nájdete aj množstvo iných vhodných druhov. Sušené paradajky si môžete samozrejme vyrobiť aj z kúpených surovín. Aj si vezmeme do úvahy, venu tejto zeleniny v lete, konečný produkt vás aj v tomto prípade vyjde lacnejšie, ako hotový výrobok.

sušená rajčata
 
Poriadne ich vysušte
 
Druhým základným krokom je správne a dokonalé vysušenie plodov. Najviac vitamínov a všetkého dobrého, si paradajky zachovajú pri sušení na slnku. Treba ich pokrájať na menšie mesiačiky a rozložiť na sitá. Na papier, alebo kartón zabudnite, pretože by vám začali hniť zo spodnej strany. Priamy slnečný úpek nie je najlepším riešením. Vhodnejšie je slabšie slnko, napríklad z rána, alebo poobede. Na noc musíte paradajky odložiť na suché miesto, inak by sa tento proces opakoval do nekonečna.
 
Akchceme paradajky naložiť do oleja, po vysušení, by si mali zachovať mierne mäkkú konzistenciu. Pokiaľ ich chceme uskladniť bez oleja, musia sa úplne lámať.
 
V rúre, alebo sušičke ovocia, paradajky vysušíte najrýchlejšie a aj najlepšie. Teplota  pri sušení však nesmie presiahnuť štyridsať stupňov Celzia. Ide o hraničný bod, pri ktorom sa začínajú ničiť hlavne enzýmy.
 

rajčátka
Nakladanie do oleja
 
Vysušené paradajky naložíme do skleného sklíčka, posypeme ich soľou, pridáme rôzne korenia podľa chuti, čerstvý cesnak a niekoľko kúskov kapary. Celú zmes zalejeme olivovým olejom a odložíme do chladničky. Takto nám paradajky vydržia niekoľko týždňov. Môžete ich aj zasterilizovať. Proces je rovnaký ako pri všetkých zaváraných jedlách. Zvoľte však nižšiu teplotu vody a kratší čas. Ak olej prevaríte, môže získať nepríjemnú chuť. V tomto prípade k paradajkám pridajte i kvapku octu. nemusíte sa obávať, že ho bude cítiť, iba sa postará o dlhšiu trvanlivosť.
 

6 roky ago