Učíte sa cudzí jazyk a denne sa bifľujete niekoľko hodín. Je to úplne zbytočné. Odborníci a lektori sa zhodli na 15 minútach denne. Ak sa chcete učiť alebo len zdokonaliť, poriadne si rozmyslite akú laťku si čo sa týka prísneho prístupu k tomu dáte. Každému sa stalo aspoň raz, že si pozrel nejaké motivačné videá, alebo si niečo motivačné prečítal a povedal si, že sa bude drilovať jazyk aspoň hodinu denne. Prvý týždeň, dva, možno aj mesiac ste sa snažili no potom vás to prešlo. Žiaľ, sme len ľudia a nie sme dokonalí, nenaučíme sa všetko hneď a cudzí jazyk už vôbec nie. Samozrejme sú aj ľudia s veľmi silnou voľou, ktorý naozaj dokážu stráviť pri tých knižkách aj hodinu každý deň. Ale buďme realisti a deväťdesiatdeväť percent ľudí takých nie je.
Postavte sa nohami pevne na zem. Ešte pred samotným štúdiom cudzieho jazyka si položte základné otázky, ktoré si najlepšie napíšte na papier. Prečo sa chcem učiť cudzí jazyk, aký je môj cieľ? Koľko času tomu chcem venovať? Koľko dní v týždni chcem stráviť pri knihách? Pri odpovediach na tieto otázky si neklaďte vysoké nároky na seba. Ak chodíte do práce a prídete domov unavený, prípadne prídete z práce neskoro. Nemá zmysel si k tomu sadať. Po mesiaci vás to prejde. Radšej si k tomu sadnite cez víkend. Ak ste namotivovaný, niekedy je lepšie počkať mesiac, dva. Začnete s o to väčšou pohodou.
Prečo pätnásť minút denne?
Úplne to stačí. Zo začiatku, keď ste ešte namotivovaný, vám to príde ako málo času, no ak si zavriete knihu po 15 minútach. Skončíte s dobrým pocitom. A vždy ďalšie dni budete otvárať knihu s dobrým pocitom.
Ako výborným pomocníkom k učeniu je pozeranie filmov s anglickými titulkami. Zo začiatku to bude náročné, no po čase už to pôjde aj bez nich. Ak zistíte, že ich už nepotrebujete, vypnite si ich. Nebudú vám potom oči utekať k titulkom, ale budete nútený tú angličtinu počúvať.