Krátke vzdialenosti k zákazníkom na väčších trhoch, ako sú Nemecko, lacnejšie náklady na pracovnú silu a dobré dopravné spojenia, pomohli prilákať rekordných 2,8 miliardy eur investícií do regiónu skladového trhu v minulom roku.
Singapurský štátny investičný fond GIC, ktorý v roku 2016 kúpil pražské logistické parky P3, plánuje v nasledujúcich rokoch zdvojnásobiť svoje 4,1 mil. Metrov štvorcových nehnuteľností v regióne akvizíciami a kúpou pozemkov.
„Pred piatimi rokmi by som nečakal, že by som videl ázijské hlavné mesto v Českej republike a Poľsku,“ povedal Otis Spencer, hlavný investičný riaditeľ P3. „To, čo sme videli, je viac skupín z Ázie, ktoré sa konkrétne zameriavajú na logistické aktíva.“
P3 sa snaží uzavrieť rad pozemkových obchodov v Poľsku a pranie Rumunska a Slovenska za ciele, pretože elektronický obchod je ďalším impulzom pre odvetvie, ktoré už prekvitajú výrobcovia presťahovaní do centrálnej a juhovýchodnej Európy.
„Vidíme viac nájomcov súvisiacich s elektronickým obchodom a uvidíme, že sa tento trh prispôsobí týmto potrebám,“ povedal Spencer. „Kvalita aktív, ktoré môžete získať oproti tomu, čo dostanete v západnej Európe, je vyššia za rovnakú relatívnu cenu.“
Atraktívne výnosy zo skladov zvyšujú investície zo zahraničia a zároveň podporujú širší trh s komerčnými nehnuteľnosťami – napriek náznakom ochladzujúcich sa ekonomík v rozvíjajúcej sa Európe hovoria účastníci trhu.
Internetoví predajcovia Amazon, Tchibo a Zalando – ktorí v decembri otvorili sklad v Štetíne, v Poľsku, plánujú ďalšie tri krajiny – sú to len niektoré z firiem, ktoré v regióne expandujú.
Výnosy z priemyselných a logistických nehnuteľností v regióne sa pohybujú od 5,5% v Prahe do 9,5% v Sofii v porovnaní so 4,5% v Paríži alebo Berlíne, podľa americkej realitnej spoločnosti Colliers International Group.