Rast cien v posledných rokoch donútil ľudí začať trocha viac šetriť a zamýšľať sa nad výmenou starších energeticky náročných spotrebičov za úsporné. Zároveň však postupná zmena počasia, ktorá sa prejavuje hlavne letnými horúčavami, núti obyvateľov miest investovať do klimatizácie, aby sa horúčavy dali v bytoch prežiť. Tá pracuje iba po zapojení do elektrickej siete, čo je náklad navyše. Klimatizačné jednotky sa delia podľa výkonu, a to je faktor, ktorý by mal zavážiť pri jej výbere. Ušetriť financie môžete práve správnym rozhodnutím, ktorú a s akým výkonom si nainštalujete. Okrem ochladzovania sa jednotkou dá priestor aj vykurovať, obidva úkony však budú efektívne iba v prípade, ak vezmete do úvahy stav bytového domu, či je zateplený, aké rozdiely v teplotách v porovnaní s exteriérom chcete mať a podobne.
Na spotrebu energie každej klimatizácie vplýva aj Koľko elektriny spotrebuje klimatizácia? správne používanie, napríklad v priestoroch, ktoré sú tepelne izolované, nie je nutné inštalovať jednotku s vysokým výkonom, takisto vo vašej neprítomnosti nemusí jednotka „šľapať“ na plný plyn, jej regulácia je možná aj na diaľku tabletom alebo mobilom pri podpore wifi pripojenia. Klimatizáciu stačí zapnúť na 10 až 15 minút za hodinu a nastaviť ju tak, aby vychladený vzduch prúdil pod strop, odkiaľ klesá, v žiadnom prípade ho nenasmerujte priamo na seba. Dodržať treba pravidlo rozdielu maximálne 7°C medzi interiérom a exteriérom.
Pre zistenie spotreby energie treba sledovať koeficienty so skratkami COP a EER, ktorými sa vyjadruje účinnosť chladenia a vykurovania jednotlivých jednotiek. Z toho vyplýva, že čím vyjdú vyššie hodnoty spomínaných koeficientov, tým sú zariadenia účinnejšie. V poslednom období sa na trh dostali klimatizácie s invertorom, a tak sa ich posudzovanie začalo podľa účinnosti jednotiek v jednotlivých sezónach. Výrobcovia síce udávajú nejaké parametre spotreby energie, no tie nikdy nezodpovedajú reálnym nákladom, tie treba vynásobiť asi 1,5 až 2x, závisí to však od frekvencie zapínania klimatizácie.