Najžiadanejšie jazyky v oblasti medzinárodného biznisu

Esenciou kooperácie medzi firmami rôznych krajín je komunikácia. Jazykov je na svete až niekoľko tisíc, no nasledujúcich 5 patrí medzi najpotrebnejšie jazyky na globálnom trhu.
 
pracovní stůl.jpg

  1. Angličtina

Lingua franca – jazyk medzinárodnej komunikácie v oblasti biznisu, vedy a politiky. Používa sa vo vyše 100 krajinách sveta s vyše 350 miliónmi hovoriacich (ako rodný jazyk). Na internete je na prvej priečke s takmer 950 miliónmi používateľmi & aktívne používaná na viac ako 50% webových stránok. Vo väčšine krajín je anglický jazyk jeden z hlavných cudzích jazykov vyučovaných v školách, čo sa odráža na približne tretine svetovej populácie, ktorá by sa ňou vedela dorozumieť.

  1. Mandarínčina (čínština)

Keď hovoríme o top jazykoch obchodu, určite nesmieme zabudnúť na čínštinu. S približne jednou miliardou rodených hovoriacich je tento jazyk považovaný za najpoužívanejší jazyk na svete. Počuť ju môžeme v takmer štyridsiatich krajinách sveta s celkovým počtom hovoriacich 1,3 miliardy. Čínština je síce ťažký jazyk na učenie, ale predpokladá sa, že do roku 2050 môže predbehnúť angličtinu, vďaka masívnej sile čínskej ekonomiky na svetovom trhu.

  1. Španielčina

Možno sa španielčina nezdá ako jazyk dôležitý pre medzinárodný biznis, no prekvapivo, ide o druhý najpoužívanejší jazyk na svete – hneď po mandarínčine s vyše 500 miliónmi hovoriacich v približne tridsiatich krajinách. Tu treba hlavne spomenúť Spojené štáty, v ktorých až 40 miliónov ľudí hovorí španielčinou ako svojím prvým jazykom. Španielčina je oficiálnym jazykom aj v Mexiku či Argentíne – to sú 2 veľké ekonomiky, ktoré sú členmi G20. Ak máte v pláne rozbehnúť si biznis v Amerike alebo jednoducho na západe, tento jazyk Vám určite otvorí dvere k mnohým príležitostiam.

dohoda.jpg

  1. Arabčina

Po mandarínčine, španielčine a angličtine ide o štvrtý najrozšírenejší jazyk na svete, s použitím vo vyše 50 krajinách. Stredný východ je jednou z najrýchlejšie ekonomicky rozvíjajúcich sa oblastí, kde sa za oficiálny jazyk považuje práve arabčina. Samotné Spojené arabské emiráty sú obrovským svetovým exportérom a zásobujú veľkú časť sveta rozmanitým spektrom produktov od rôznych producentov.

  1. Nemčina

Nemecký jazyk je rodným jazykom pre vyše 90 miliónov obyvateľov a celosvetovo sa ním dokáže dorozumieť vyše 200 miliónov ľudí. Čo sa týka nemčiny, v porovnaní s inými veľkými svetovými jazykmi môže ísť síce o malé čísla, ale nemožno nespomenúť, že najväčšou ekonomikou v Európe je práve tá nemecká. Z celosvetového pohľadu ide dokonca o piatu najväčšiu ekonomiku. Ďalšie hospodársky významné krajiny pre Európu, v ktorých sa ľudia dorozumievajú nemčinou, sú napríklad Rakúsko, Belgicko či Švajčiarsko. V prípade Brexitu by si nemecký jazyk spoločne s francúzštinou značne posilnili svoju dominanciu na globálnom trhu.

5 roky ago