Nórsko nemá v úmysle blokovať čínsku technológiu Huawei v budovaní telekomunikačnej siete 5G v krajine, uviedol minister zahraničných vecí Nikolai Astrup. Toto rozhodnutie je v rozpore so spojencami NATO so Spojenými štátmi.
Spojené štáty tvrdia, že vybavenie spoločnosti Huawei by Peking mohol použiť na špionáž, čo ČN firma opakovane odmietla. Americkým firmám je zakázané používať niektoré vybavenie firmy a Washington vyvíja tlak na ďalšie krajiny, aby ich nasledovali.
„Vedieme dobrý dialóg so organizáciami v oblasti bezpečnosti a potom je na samotných firmách, aby si vybrali dodávateľov. V NR nemáme žiadne zákazy pri dodávateľom,“ uviedol minister kabinetu Nikolai Astrup, ktorý stojí v čele digitálnej stratégie vlády.
V januári potom minister spravodlivosti Tor Mikkel Wara povedal, že sa uvažuje o zákaze gigantu.
„Máme rovnaké obavy ako USA a Británia, a to je špionáž súkromných a štátnych aktérov v Nórsku,“ povedal Wara v tom čase pre agentúru The Guardian.
Na otázku, či by bolo možné podniknúť konkrétne kroky proti gigantovi, Wara povedal: „Áno, zvažujeme kroky podniknuté v iných krajinách, ktoré sú jej súčasťou – kroky podniknuté v Spojených štátoch a Británii.“
Tor neskôr opustil kabinet kvôli nesúvisiacim záležitostiam.
Telenor
Štátne kontrolovaný Telenor, najväčší NR poskytovateľ telekomunikačných služieb, plánuje tento rok v roku 2020 zvoliť dodávateľov technológie 5G, aby sa pripravili na komerčné rozšírenie.
Spoločnosť, ktorá má 182 miliónov predplatiteľov v ôsmich krajinách v Európe a Ázii, podpísali svoju významnú zmluvu so gigantom v roku 2009, čo je dohoda, ktorá pomohla pripraviť pôdu pre globálnu expanziu ČN firmy.
„Hovoríme so všetkými, všetci sú v procese, a my sa budeme musieť pozrieť, čo si nakoniec vyberieme.“ Pokračujeme v udržiavaní dobrého dialógu s vládou, uviedol Petter-Boerre Furberg, ktorý je vedúcim domácej prevádzky Telenoru.