Pravdepodobne ste asi stokrát počuli, že zdravá životospráva a zdravé stravovanie sú základom celkového zdravia a toho, ako sa cítime. A je na tom určite kus pravdy, ale prečo je to tak?
Je to tak hlavne z dôvodu, že dôležitá je pre nás zdravá tráviaca sústava, v ktorej sídlia prospešné probiotické baktérie a je naopak dôležité vyvarovať sa tomu, aby tu vznikali tie druhé, škodlivé mikroorganizmy. Toto je zároveň jeden z primárnych dôvodov na užívanie probiotík- probiotikum zodpovedá za dostatočnú tvorbu probiotických, čiže „tých dobrých“ baktérií v tele. Na trhu sú dnes už aj prirodne probiotika, obľúbené napríklad u vegetariánov a vegánov a vhodné pre každého, kto oceňuje zloženie na rastlinnej báze.
A aké má teda probiotikum účinky na náš celkový zdravotný stav?
Významným faktorom je tu práve zdravie tráviaceho systému, pričom dostatok probiotík tu bráni vplyvu škodlivých mikroorganizmov. Škodlivých baktérií, ktoré sa v čreve rozmnožia napríklad vtedy, ak preferujeme nezdravé stravovanie, rýchle občerstvenie a stravujeme sa polotovarmi. To dáva vzniknúť „zlým“ baktériám, čo následne narušia tráviaci systém, spôsobia citeľné tráviace ťažkosti, nadúvanie, nafukovanie, či napr. hnačku. Naopak, príjem „dobrých“ probiotík prináša v tomto smere úľavu a potrebnú pomoc. Podporujú zdravé trávenie.
A tým, že bránia funkcii „zlých“ mikroorganizmov, sú vlastne prospešné aj pre náš imunitný systém, účinným spôsobom eliminujú škodlivé baktérie a tým pádom aj rôzne infekčné choroby. Navyše, probiotikum v tele podporuje metabolizmus, znižuje cholesterol a ide takisto o účinnú prevenciu obezity. Probiotikum teda bráni aj priberaniu, minimálne je v tomto smere významným faktorom.
Možno povedať, že narušené trávenie sa z určitého hľadiska podpisuje tiež pod zhoršenú náladu alebo lepšie povedané- psychickú nevyrovnanosť. Aj táto súčasť (ne)priamo súvisí s tým, ako zdravo funguje tráviaci systém. Naopak, podpora zdravého trávenia automaticky prinesie rovnováhu aj v tom, ako sa cítime.